انتخاب رشته کنکور آسان است

امیدوارم الان که در حال خواندن این مقاله هستید، کنکور خود را به بهترین نحو سپری کرده باشید. اما انتخاب رشته کنکور سراسری گام انتهایی در طی مسیر سخت و طولانی کنکور سراسری می‌باشد. شاید در نگاه اول انتخاب رشته یک موضوع ساده و انتخاب چند کد رشته و دانشگاه و وارد کردن آن در سایت سازمان سنجش به نظر برسد. اما اصلا این‌طور نیست و انتخاب رشته در درجه‌ی اول چون گزینش رشته‌ی دانشگاهی و مسیر کاری آینده‌ی شما است، اهمیت بسیار بالایی دارد و باید به‌درستی رشته‌های مناسب و مورد علاقه‌ی خود را گزینش و اولویت بندی نمایید. در درجه‌ی دوم نیز، انتخاب رشته‌ی درست و اصولی، شانس قبولی داوطلب را در رشته‌ها و دانشگاه‌های بهتر افزایش می‌دهد.

زمان اتتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

انتخاب رشته کنکور سراسری عموما در نیمه‌ی دوم مرداد ماه صورت می‌پذیرد؛ البته در صورت تعویق زمان برگزاری کنکور، ممکن است زمان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز به تعویق بیافتد. از آنجایی‌که زمان برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۱ نیز طبق روال کلی سازمان سنجش در اواخر دهه‌ی اول تیر ماه است، پیش بینی می‌شود که زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ نیز بر اساس روند همیشگی در نیمه دوم مرداد باشد.

به این ترتیب پس از کنکور سراسری بیشتر از یک ماه تا شروع انتخاب رشته، فرصت دارید که در مورد رشته‌های تحصیلی تحقیق کنید. در ضمن معمولا سازمان سنجش یک هفته یا کمی بیشتر برای انجام انتخاب رشته زمان در نظر می‌گیرد.

انجام انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

پس از اعلام نتایج اولیه‌ی کنکور سراسری سال ۱۴۰۱، باید در ابتدا کارنامه‌ی خود را به‌طور کامل بررسی کنید و وضعیت رتبه‌ی خود در زیرگروه رشته‌های مختلف را بررسی کنید. برای آشنایی کامل با بخش‌های مختلف کارنامه‌ی کنکور سراسری، مقاله‌ی اعلام نتایج و کارنامۀ آزمون سراسری را حتما مطالعه کنید. اولین موضوع این است که شما در کدام دوره‌ها اصلا مجاز به انتخاب رشته شده‌اید. چراکه اگر به‌فرض در قسمت کارنامه در زیر بخش روزانه، عبارت غیر مجاز درج شده باشد، به این معناست که نمی‌توانید در دوره‌ی روزانه‌ی دانشگاه‌های سراسری انتخاب رشته کنید.

دقت کنید که کلیه‌ی مراحل ثبت نام کنکور سراسری، دریافت کارنامه‌‌ی اولیه کنکور، دریافت دفترچه‌ی انتخاب رشته، انجام انتخاب رشته و دریافت نتیجه‌ی نهایی، در سایت سازمان سنجش، صورت می‌پذیرد. برای این منظور باید به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و سربرگ سراسری آن مراجعه کنید. در این بخش کلیه‌ی اطلاعیه‌های این سازمان در خصوص کنکور سراسری و لینک‌های انجام هر کدام از این مراحل، در دسترس است. البته انتخاب رشته‌ی دانشگاه آزاد در سایت خود دانشگاه آزاد انجام می‌شود.

انتخاب رشته دوره های مختلف دانشگاهی

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، به پنج دسته‌ی کلی دانشگاه‌های سراسری، غیر انتفاعی، پیام نور، فرهنگیان و دانشگاه آزاد، تقسیم می‌شوند. البته ناگفته نماند که دانشگاه‌های سراسری نیز به‌تنهایی بر اساس مکان تحصیل و دریافت یا عدم دریافت شهریه، چهار نوع گزینش با عناوین روزانه، شبانه، شهریه پرداز و پردیس خودگردان دارد.

انتخاب رشته‌ی کلیه‌ی دوره‌های دانشگاه سراسری و غیرانتفاعی و پیام نور هم‌زمان و از طریق سایت سازمان سنجش و نهایتا با حداکثر ۱۵۰ انتخاب صورت می‌پذیرد. البته طی سال‌های اخیر و با افزایش ظرفیت پذیرش رشته‌های بدون آزمون، انتخاب رشته از طریق سوابق تحصیلی نیز به‌صورت مجزا و با حداکثر ۱۰۰ کد رشته‌ی انتخابی انجام می‌شود. فقط دقت کنید که برای انتخاب رشته‌ در دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور و فرهنگیان، باید کد رهگیری مجزا برای آن‌ها خریداری شود.

انتخاب رشته‌ی دانشگاه آزاد به‌صورت کاملا مجزا و در زمان تعیین شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی، در سایت این مجموعه به نشانی azmoon.org صورت می‌پذیرد و هر داوطلب مجاز به انتخاب نهایتا ۱۰۰ کد رشته و دانشگاه می‌باشد. دقت کنید که انتخاب رشته‌ی مربوط به رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در سایت سازمان سنجش و به‌همراه دوره‌های مختلف دانشگاه‌های سراسری صورت می‌پذیرد.

مشاوره‌ی انتخاب رشته

دقت کنید که اولویت‌بندی انتخاب‌ها در شانس قبولی تاثیرگذار است و برای مثال چنان‌چه کد رشته‌ی ۲۰ ام خود را قبول شوید دیگر موارد بعدی بررسی نخواهند شد حتی اگر در رشته و دانشگاهی بهتر که جزو انتخاب‌های بعدی‌تان بوده، شانس قبولی داشتید. به‌همین منظور انتخاب رشته باید با نهایت دقت و بر اساس علایق شما صورت پذیرد.

در نظر گرفتن ظرفیت هر رشته در هر دانشگاه و رتبه‌های قبولی‌های آن در سال‌های گذشته، می‌تواند راهنمای مفیدی برای انجام انتخاب رشته‌ی مناسب باشد. به همین منظور و با توجه به اهمیت انتخاب رشته در آینده‌ی شغلی شما، باید نهایت دقت و وسواس را در انتخاب رشته به‌کار گرفت.

جهت دریافت مشاوره‌ی انتخاب رشته و انجام انتخاب رشته توسط مشاورین موسسه‌ی کنکور آسان است، با شماره‌ی ۰۹۱۲۴۹۶۱۹۶۵ تماس بگیرید.

بنابراین کمک گرفتن از شخصی کاربلد که تجربه‌ی کافی را در این زمینه دارد، می‌تواند خیلی کاربردی و راهگشا باشد و خیال شما را از انجام یک انتخاب رشته‌ی اصولی و صحیح راحت کند.

انتخاب رشته‌ کنکور آسان است (انتشارات گیلنا)

به‌خاطر حساسیت روند انتخاب رشته و قوانین و ملزومات آن، در صورت تمایل برای دریافت مشاور جهت انجام انتخاب رشته، سعی کنید از مجموعه‌ها و افراد معتبر در این زمینه، یاری بگیرید.

مجموعه‌ی انتشارات گیلنا (کنکور آسان است)، با چندین سال سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی آموزش و مشاوره‌ی تحصیلی دوره‌ی دبیرستان و کنکور، به‌صورت تخصصی خدمات مشاوره‌ی انتخاب رشته را از طریق مشاورین کاربلد و مجرب، و با به‌کارگیری به‌روزترین ابزارهای انتخاب رشته، ارائه می‌کند.

خدمات انتخاب رشته‌ی انتشارات گیلنا یا همان موسسه‌ی کنکور آسان است، هم برای داوطلب‌های موسسه که در طول دوران تحصیل دانش آموز مجموعه بوده‌اند و هم برای داوطلب‌هایی که عضو مجموعه نبوده‌اند، در نظر گرفته شده است. البته برای داوطلب‌هایی که سابقا عضو مجموعه بوده‌اند تخفیف ویژه درنظر گرفته می‌شود.

این خدمات در دو نوع وی‌آی‌پی و معمولی ارائه می‌گردد. در انتخاب رشته‌ی وی‌آی‌پی ابتدا جلسات مشاوره‌ی آشنایی با رشته‌ها و آزمون‌های روان‌شناختی جهت آشنایی با علایق و توانایی‌های داوطلب صورت می‌گیرد و پس از آن صحبت‌های مشاوره با داوطلب و والدین انجام می‌شود و بر اساس اولویت‌بندی رشته‌ها و دانشگاه‌ها، ابتدا یک انتخاب رشته‌ی آزمایشی با ارائه‌ی درصد شانس قبولی در هر انتخاب انجام می‌شود. و سپس با جلسه‌ی مشاوره‌ی نهایی، موارد اصلاح می‌شوند تا به جمع‌بندی نهایی برسند. تمامی این مراحل توسط یک تیم مشاوره‌ی ۳ نفره صورت می‌گیرد. روی هم رفته در این طرح، ۵ جلسه‌ی مشاوره برای تشخیص علایق داوطلب و گزینش صحیح اولویت‌بندی‌ها درنظر گرفته شده تا انتخاب رشته با نهایت دقت و هماهنگی، انجام شود.

در نوع معمولی اما تعداد جلسات صحبت به ۳ جلسه‌ تقلیل پیدا می‌کند. جلسه‌ی اول آشنایی اولیه با رشته‌های مورد علاقه و اولویت‌های داوطلب در مورد انتخاب شهر و دانشگاه، جلسه مشاوره‌ی دوم برای مشخص کردن رشته‌ و دانشگاه‌هایی که داوطلب شانس قبولی دارد، و سپس انجام انتخاب رشته و در انتها در جلسه‌ی سوم جمع‌بندی نهایی برای اصلاحات احتمالی انتخاب رشته، انجام می‌شود.

جهت دریافت مشاوره‌ی انتخاب رشته و انجام انتخاب رشته توسط مشاورین موسسه‌ی کنکور آسان است، با شماره‌ی ۰۹۱۲۴۹۶۱۹۶۵ تماس بگیرید.

بازدیدها: 22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.