اعلام نتایج و کارنامۀ آزمون سراسری

کارنامه کنکور سراسری شامل اطلاعات مهمی همچون مشخصات فردی، معدل، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، درصدهای دروس و رتبه و تراز (نمره کل) هر داوطلب در هر زیر گروه می باشد. بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری داوطلبان می بایست به سایت سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و اقدام به دریافت کارنامه خود نمایند.

بخش های اولیۀ کارنامه مربوط به مشخصات فردی و مشخصات محل تحصیل و منطقه و بوم داوطلب می باشد و سپس در بخش بعدی مجاز بودن یا نبودن به انتخاب رشته توسط سوابق تحصیلی و سپس بر اساس آزمون مشخص می شود.

پس از آن هم نمره و رتبه های مربوط به زیرگروه های رشته مربوطه نگاشته شده که در واقع معیار اصلی انتخاب رشته هم همین رتبه زیر گروه ها در سهمیه می باشد.

در قسمت پایانی کارنامه هم درصد دروس و رتبه های نهایی نوشته شده.

چنانچه مغایرتی بین درصد های کارنامه با پاسخنامه خود دارید، طبق مهلتی که سازمان سنجش برای اعتراض تعریف می کند، نسبت به اعتراض خود از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کنید.

و اما نکات و مفاهیمی از کارنامه برای انتخاب رشته نیاز دارید:

مشخصات فردی: در این قسمت سهمیۀ منطقه تحصیلی شما و همچنین ناحیه و بوم و قطب مربوط به تحصیل شما مشخص شده. که در مقالۀ توضیحات سهمیه ها در انتخاب رشته توضیحات کامل در مورد سهمیه ها و مناطق تحصیلی را می توانید مطالعه کنید.

مجاز بودن برای انتخاب رشته: در قسمت بعدی کارنامه مجاز بودن یا غیرمجاز بودن برای انتخاب رشته در هر یک از دوره های دانشگاهی به صورت مجزا ذکر شده ، که به ترتیب در دوره های سراسری روزانه/نوبت دوم(شبانه) – مجازی و پردیس خودگردان – پیام نور و غیرانتفاعی – دانشگاه آزاد ، مجاز بودن یا عدم آن نوشته شده است.

در هر کدام از دوره ها که مجاز شده اید، قادر به انتخاب کد رشته های مربوطه هستید. دقت داشته باشید که انتخاب رشته از همۀ دوره های سراسری روزانه/شبانه ، مجازی و پردیس خودگردان و پیام نور و غیرانتفاعی همگی در یک انتخاب رشتۀ واحد و نهایتا ۱۵۰ انتخاب، صورت می پذیرد.

کدها و ظرفیت های انتخاب رشتۀ دانشگاه های مذکور توسط دفترچۀ راهنمای انتخاب رشته که برای هر رشته از طریق سازمان سنجش ارائه می شود، قابت رؤیت می باشد.

دقت کنید طبق مصوبه جدید سازمان سنجش از سال ۹۸ به بعد انتخاب رشتۀ ، رشته های پزشکی ، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی از طریق سازمان سنجش و انتخاب رشتۀ سایر دوره های دانشگاهی (روزانه/شبانه، پیام نور و غیرانتفاعی و پردیس و …) می باشد و جزء همین ۱۵۰ انتخاب می تواند باشد.

از امسال انتخاب رشتۀ صرفا بر اساس سوابق تحصیلی هم همراه انتخاب رشتۀ اصلی و رشته های با آزمون سراسری انجام می شود و جداگانه نخواهد بود. برای رشته هایی که پذیرش بدون آزمون دارند در دفترچۀ انتخاب رشته مشخص شده اند و در این رشته ها بدون توجه به رشته تحصیلی خود در دبیرستان و آزمون سراسری می توانید رشته های بدون آزمون هر یک از رشته ها را انتخاب کنید و طبق سوابق تحصیلی خود برای ورود به انتخاب خود سنجیده می شوید.

برای مثال ، چنانچه طبق دفترچه وردی رشتۀ مهندسی مکانیک دانشگاه x جزء دستۀ با آزمون باشد، فقط داوطلبینی که در کنکور رشتۀ ریاضی شرکت داشته اند و برای انتخاب دورۀ دانشگاه x مجاز شده اند، می توانند مهندسی مکانیک دانشگاه x را در انتخاب های خود داشته باشند. ولی ورودی مهندسی مکانیک دانشگاه y بدون آزمون و با سوابق تحصیلی باشد، دانش آموزان گروه های انسانی و تجربی و کار و دانش و فنی و حرفه ای هم در صورتی که در قسمت سوابق تحصیلی مجاز به انتخاب رشته برای دورۀ دانشگاه y باشند، بدون توجه به هیچ شرایط دیگر مجاز به انتخاب رشته و قبولی می باشند.

در ضمن سوابق تحصیلی هم از طریق کارنامه قابل رؤیت می باشد و چنانچه مغایرتی با نمرات مأخوذه توسط شما در امتحانات نهایی داشت، از طریق بخش ذکر شده در سایت سازمان سنجش اعتراض خود را تا مهلت ذکر شده ثبت کنید.

انتخاب رشتۀ دانشگاه آزاد اسلامی در موعد مقرر که در سایت سنجش دانشگاه آزاد www.azmoon.org اطلاع رسانی می شود و از طریق کد دسترسی به انتخاب رشتۀ دانشگاه آزاد که در پایان کارنامه مشخص است، میسر خواهد بود. که البته همانطور که گفتیم انتخاب رشتۀ رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و دامپزشکی از این قاعده مستثنا هستند.

در انتخاب رشتۀ دانشگاه آزاد هم مجاز به انتخاب ۱۰۰ مورد می باشید.

رتبه و نمره کل داوطلب در هر زیرگروه : برای گزینش صحیح تر داوطلب ها طبق توانمندی هایشان در رشته ها، هر رشته به چند زیر گروه تقسیم می شود. مثلا رشتۀ تجربی به ۵ زیر گروه تقسیم می شود و ضرایب دروس در هر یک از این زیر گروه ها متفاوت است.

مثلا در زیر گروه ۱ ضریب درس شیمی ۳ و در زیر گروه ۲ تجربی ضریب درس شیمی ۴ می باشد و این به این معنی است که چنانچه درصد درس شیمی شما بالا باشد، رتبۀ زیر گروه ۲ شما از زیر گروه ۱ بالاتر خواهد بود و برای قبولی در رشته هایی که در زیر گروه ۲ هستند شانس قبولی بیشتری دارید.

برای مطالعۀ کامل شرایط زیر گروه های رشتۀ تجربی مقالۀ آشنایی با زیرگروه تجربی در کنکور سراسری را مطالعه کنید.

برای مطالعۀ کامل شرایط زیر گروه های رشتۀ تجربی مقالۀ آشنایی با زیرگروه ریاضی را مطالعه کنید.

برای مطالعۀ کامل شرایط زیر گروه های رشتۀ انسانی مقالۀ آشنایی با زیرگروه انسانی را مطالعه کنید.

درصد های خام دروس و رتبه کل در سهمیه : در بخش بعدی کارنامه، درصد هر یک از درس ها را در کارنامه می توانید مشاهده کنید. پس از آن در جدول نهایی کارنامه به ترتیب :

ماکزیمم نمره کل زیرگروه ها که در بخش قبلی توضیح دادیم.

رتبه کل در سهمیه نهایی که از مقایسه ماکزیمم نمره های زیرگروه های داوطلب ها حاصل می شود. بنابراین ممکن است ماکزیمم نمرۀ یک داوطلب زیرگروه ۱ باشد و داوطلب دیگر ماکزیمم نمرۀ داوطلب دیگر از زیرگروه ۲ باشد و این دو در کنار هم رتبه بندی می شوند. البته این مورد هم برای انتخاب رشته مدنظر نیست و رتبه در سهمیۀ زیرگروه مربوط به رشتۀ انتخابی مهم ترین رتبۀ مدنظر ما برای انتخاب رشته هست. (چنانچه سهمیۀ خاص مثل سهمیۀ ایثارگران و خانوادۀ شهدا و سهمیه های ۵ درصدی دارید ابتدا رتبه در منطقه نوشته شده و سپس رتبه در سهمیه، که اینجا رتبه در سهمیه صرفا رتبۀ شما در سهمیۀ مربوطه هست.)

پس از آن آخرین رتبۀ مجاز در سهمیه نوشته شده که نشان دهندۀ آخرین رتبه از سهمیۀ شما می باشد که مجاز به انتخاب رشته می باشد و چنانچه رتبۀ شما از این عدد کمتر باشد بنابراین شما مجاز به انتخاب رشته می باشید.

و در انتها رتبۀ کشوری که از مقایسۀ ماکزیمم نمرۀ زیرگروه های همۀ داوطلب های شرکت کننده در رشتۀ شما بدون هیچ گونه سهمیه ای حاصل می شود. که همانند رتبه کل در سهمیۀ نهایی معیار انتخاب رشته نمی باشد.

بازدیدها: 79

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *