شرایط محرومیت از شرکت در کنکور سراسری ۹۹

در این مقاله علل محرومیت از کنکور سراسری ۹۹ و شرایط رفع محرومیت را بررسی می کنیم 

شرکت در کنکور سراسری همچنان مانند سال های گذشته متقاضیان زیادی از اقشار مختلف جامعه دارد که بسیاری از متقاضیان برای بار دوم یا بیشتر در این ماراتن بزرگ شرکت می کنند . از آنجایی که شرایط شرکت در کنکور سراسری عموما هر ساله با تغییرات جزئی همراه است ، بزرگ ترین دغدغه داوطلبانی که قصد دارند مجددا در ثبت نام شرکت کنند نگرانی محرومیت از کنکور سراسری است . باتوجه به نزدیکی به موعد ثبت نام کنکور سراسری قصد داریم در این مقاله علل محرومیت از کنکور سراسری ۹۹ را بررسی کنیم و همچنین برای داوطلبانی که از شرکت در ثبت نام محروم هستند شرایط رفع محرومیت را معرفی کنیم . با ما در ادامه همراه باشید .

محرومیت از کنکور سراسری ۹۹

در این مقاله فارغ از شرایط ثبت نام صرفا می خواهیم علل محرومیت از کنکور سراسری ۹۹ را نام ببریم . در ذیل سعی کرده ایم به زبانی ساده دلایل این محرومیت را توضیح دهیم :

۱)    داوطلبانی که از کنکور ۶۳ به بعد دوبار از طریق کنکور سراسری ، در یک دانشگاه روزانه پذیرفته شده باشند . ( دقت داشته باشید تعداد دفعات شرکت در کنکور سراسری ملاک نیست ، حتی تعداد دفعات مجاز شدن در دوره های روزانه هم ملاک نیست ، بلکه منظور از این بند داوطلبانی است که دو بار در دوره های روزانه انتخاب رشته کرده در یک رشته محل روزانه پذیرفته شده نهایی شده اند ، فارغ از اینکه ثبت نام کرده یا نکرده باشند .) این بند با رای دیوان عدالت اداری باطل شد و ثبت نام افرادی که دو بار در آزمون‌ های سراسری سال های قبل در دوره روزانه پذیرفته شده ‌اند در کنکور سال ‌های بعد بلامانع شد .​

۲)    دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه در تمامی مقاطع

۳)    فارغ التحصیلان رشته های پزشکی که مشمول طرح نیروی انسانی اجباری می باشند.

۴)    داشتن منع نظام وظیفه برای آقایان

 محرومیت از کنکور سراسری ۹۹ شامل پذیرفته شدگان دوره غیر روزانه کنکور ۹۸ نمی شود

شرایط رفع محرومیت از کنکور سراسری ۹۹

حالا اگر داوطلبی طبق موارد ذکر شده در بالا از ثبت نام کنکور ۹۹ محروم باشد تکلیف چیست ؟ آیا راهی برای رفع محرومیت وجود دارد ؟ در پاسخ باید بگوییم که در بعضی از موارد بله و در سایر موارد خیر ؛ در ادامه به ترتیب به شرایط رفع محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری و امکان پذیری آن به ترتیب ذکر شده در بالا می پردازیم :
رفع محرومیت از کنکور برای داوطلبانی که دوبار در مقطع روزانه پذیرفته شده اند :
اگر شما مشمول این نوع از محرومیت هستید در پاسخ باید بگوییم که طبق قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری شما در هر صورت از شرکت در کنکور سراسری به قصد قبولی در دانشگاه های سراسری محروم هستید ولی مطابق آخرین رای دیوان عدالت اداری که منجر به ابطال بند ” ج ” دفترچه ثبت نام کنکور سراسری شد ، شما می توانید در آزمون شرکت کنید . البته باید منتظر انتشار دفترچه ثبت نام کنکور ۹۹ باشیم تا ببینیم آیا این بند از دفترچه تغییر خواهد کرد یا خیر . به طور کل طبق رای دیوان عدالت اداری مورد قابل حدس این است که این رای قابل اجرا است مگر اینکه شورای عالی انقلاب مصوبه جدید صادر کند . 

رفع محرومیت از دانشجویان روزانه :

طبق متن مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۹ ، دانشجویان روزانه تمامی مقاطع تحصیلی تنها به شرطی می توانند در کنکور ثبت نام کنند که تا پایان اسفند ۹۸ (  حداکثر تا تاریخ ۹۷/۱۲/۲۵ ) فرم انصراف از دانشگاه را تکمیل کرده و از دانشگاه خود انصراف قطعی دهند .

رفع محرومیت از فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی مشمول طرح نیروی انسانی :

اردیبهشت سال ۹۶ خبری در سایت هیئت مرکزی گزینش وزارت بهداشت درج شد که در آن اعلام شد بر اساس تصمیم متخذه در کمیسیون موضوع ماده ۲ و ۳ آئین نام اجرایی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان درتاریخ 28/10/95 ” فارغ التحصیلان  رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت ، مشمول خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان درمقطع کاردانی و کارشناسی چنانچه متقاضی ادامه تحصیل ازطریق شرکت درآزمون کنکور سراسری باشند ، درصورت پذیرفته شدن در آزمون مذکور در مقطع دکتری ( پزشکی ، دندانپزشکی ،داروسازی ) می توانند مابقی خدمات موضوع قانون مذکور را پس ازاتمام تحصیل در رشته پذیرفته شده به انجام برسانند . در حال حاضر صفحه مربوط به این خبر در سایت وزارت بهداشت حذف شده است ! . دقت داشته باشید حتی درصورت اجرای این تصمیم ، محرومیت تنها برای داوطلبانی حذف خواهد شد که در یکی از رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی پذیرفته نهایی شوند .

رفع محرومیت از داوطلبان مشمول نظام وظیفه :

رفع این محرومیت فقط در یک حالت ممکن است آن هم برای داوطلبانی که قبلا در مقطع کاردانی ، کارشناسی یا دکتری عمومی تحصیل نداشته اند و وارد غیبت نشده اند ، اما قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور ۹۹ مشمول نظام وظیفه می شوند . این داوطلبان باید برای رفع محرومیت از کنکور ۹۹ حتما در زمان مقرر دفترچه اعزام به خدمت را تکمیل کرده و همزمان در کنکور و انتخاب رشته ۹۹ شرکت کنند ، درصورت قبولی در دانشگاه می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شده و از خدمت ترخیص شوند .

در صورت عدم رعایت قوانین محرومیت از کنکور ۹۹ و شرکت در کنکور چه می شود؟

اگر شما به دلایل ذکر شده در بالا از شرکت در کنکور سراسری ۹۹ محروم هستید و رفع محرومیت هم نمی توانید بکنید ولی همچنان قصد دارید در کنکور شرکت کنید باید قبول کنید که درصورت اثبات این تخلف ، از قبولی و ادامه تحصیل شما جلوگیری می شود . برای مثال یک دانشجوی روزانه که تا ۲۵ اسفند ۹۸ انصراف قطعی نداده و در کنکور نیز شرکت کرده و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۹ نیز شرکت کرده ، حتی اگر رتبه ۱ در کنکور کسب کند و در بهترین رشته و دانشگاه پذیرفته شود ، درصورت احراز تخلفش از ادامه تحصیلش ممانعت به عمل می آید .

سوالات متداول دربارۀ ثبت نام شرایط محرومیت از کنکور سراسری

من ورودیه ۹۶دانشگاه دولتی ام الان میخام انصراف بدم و دوباره کنکور بدم .۲۰سالمه آیا واسه خدمت سربازیم مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ: در صورتی که انصراف اول تون هستش ، مشکلی ندارین از زمانی که انصراف میدین یک سال فرصت دارین تا وارد دانشگاه بشین .

من برای سال۹۹ از دوره های روزانه محروم شدم و برای کنکور سال بعدش۱۴۰۰ باید شرکت کنم و سال بعد شهریور ماه ۱۹ساله م میشه و وقت سربازیمه ، آیا برای کنکور ۹۹ مشکلی بوجود میاد و محرومم؟

پاسخ: بله شما وارد غیبت میشین و نمی تونین وارد دانشگاه بشین . باید قبل از اینکه معافیت تحصیلی شما تمام شه دانشجو بشین و یا برین سربازی .

من در کنکور امسال یعنی ۹۸ دانشگاه روزانه قبول شدم آیا می توانم سال ۹۹ کنکور بدم آیا برای اینکه سال آینده محروم نشم راهی هست ؟

پاسخ: شما از روزانه های کنکور ۹۹ محروم هستین ، باید به سازمان سنجش درخواست لغو محرومیت بدین ممکنه با درخواست شما موافقت کنن

من یکی رشته های سوابق تحصیلی نوبت دوم قبول شدم اگه نرم و ثبت نام نکنم محرومم میتونم سال ۹۹ کنکور بدم ؟

پاسخ: محرومیتی برای کنکور سراسری ۹۹ ندارید

من الان ترم ۳ کاردانی دامپزشکی ام و ترم آینده (تیر ۹۹) تموم میکنم، می خواستم بدونم میتونم تو کنکور ۹۹شرکت کنم یا حتمن باید اسفند انصراف بدم؟

پاسخ: در صورتی که حداکثر تا ۹۹/۶/۳۱ فارغ التحصیل میشین ، می تونین بدون انصراف از دانشگاه در کنکور سراسری ۹۹ شرکت کنین .

من کنکور۹۸ شرکت کردم ومهندسی عمران روزانه قبول شدم. حالا میخواستم ببینم میشه بدون انصراف از دانشگاه برای کنکور دانشگاه آزاد یا پردیس های سال۹۹ شرکت کنم ؟

پاسخ: طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ دانشجوی دوره روزانه برای شرکت در کنکور سراسری باید از دانشگاه انصراف بده حتی در صورتی که هدفش فقط قبولی در دانشگاه آزاد باشه .

شنیدم که امسال برای کسایی که روزانه قبول شدن و نرفتن رفع محرومیت میشه میخواستم بدونم این خبر چقدر درسته ؟

پاسخ: طبق اطلاعیه سازمان سنجش داوطلبینی که در کنکور سراسری ۹۸ دوره روزانه پذیرفته شدن از روزانه های کنکور سراسری ۹۹ محروم هستن . در حال حاضر هیچ خبر موثقی در این باره منتشر نشده .

آیا دانشگاه فرهنگیان هم جزء روزانه ها محسوب می شود؟

پاسخ: بله

من کاردانی نرم افزار دارم دانشکده فنی و حرفه ای بودم و امسال هم کنکور کاردانی ب کارشناسی دادم و روزانه قبول شدم ولی نرفتم.حالا امسال میخام کنکور سراسری انسانی رو بدم آیا با وجود اینکه کنکورم فرق داشته، از روزانه های کنکور انسانی ۹۹ محروم هستم؟

پاسخ: شما از روزانه های کنکور سراسری انسانی ۹۹ محروم نیستین .

من سال ۹۷ کنکور دادم و روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم می تونم ۹۹ روزانه شرکت کنم ؟

پاسخ: بله ، مشکلی برای شرکت در کنکور سراسری ۹۹  و انتخاب رشته / محل های روزانه ندارین .

من هنوز بعضي دروس دوازهم رو پاس نكردم ميتونم كنكور ٩٩ شركت كنم و درصورت قبولی به دانشگاه برم؟

پاسخ: در صورتی که حداکثر تا ۹۹/۶/۳۱ موفق به اخذ مدرک دیپلم میشین ، می تونین در کنکور سراسری ۹۹ شرکت کنین .

بازدیدها: 405

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *