کنکوری های عزیز، چرتکه ها را کنار بگذارید!

در دورانی هستیم که بسیاری از داوطلبان فکر و ذکر شان این شده است که با این میانگین درصد هایم در آزمون های جامع، چه رتبه ای در کنکور پارسال کسب می کردم. آیا این رتبه و رشته امسال نیز قابل دسترس است یا خیر؟

دوستان عزیز مطلب مهمی که در این نرم افزارهای تخمین رتبه و یا توسط مشاوران مغفول واقع می شود، قوانین و اساسنامه های یک شبه ی سازمان سنجش است.
بدانید و آگاه باشید که تا زمان پخش دفترچه ی انتخاب رشته ی سازمان سنجش (یعنی بعد از اعلام رتبه های کنکور) هیچ فردی از ظرفیت دانشگاه ها و نحوه ی پذیرش رشته ها اطلاعی ندارد و متاسفانه در چند سال اخیر تغییرات مهمی در این قوانین ایجاد شد.

به طور مثال: در سال ۹۶ طبق قانون در رشته های پزشکی و دندان پزشکی، سهم هر جنس (مرد یا زن) در ورودی های هر دانشگاه برابر ۵۰% بود، یعنی اگر دانشگاه شهید بهشتی ۱۰۰ نفر دانشجوی پزشکی می گرفت، اجباراً ۵۰ نفر پسر و ۵۰ نفر دختر بودند. اما در سال ۹۷ به یکباره این قانون طبق دفترچه انتخاب رشته تغییر کرد و سهم قطعی هر جنس ۴۰% شد و ۲۰% باقی مانده به صورت رقابتی (بدون درنظر گرفتن جنسیت) پر شد.

یک مثال عینی: پسری از منطقه ۱ در کنکور سراسری ۹۶ با رتبه منطقه ۷۱ پزشکی دانشگاه ایران قبول شد (در دانشگاه تهران و نیمسال اول و دوم بهشتی پذیرفته نشد)
پسری از منطقه ۱ در کنکور سراسری ۹۷ با رتبه منطقه ۱۰۵ پزشکی نیمسال اول دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد!
چه بسا در سال ۹۸ به یکباره پسری با همین شرایط و رتبه در دانشگاه اصفهان قبول شود!

پس تمرکزتان فقط روی کارتان باشد و بهترین عملکرد ممکن را از خود در کنکور امسال به جای بگذارید و امیدتان فقط به خداوند باشد و نه نرم افزار های پیشگویی رتبه! 🙂

بازدیدها: 18

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *