توضیحات سهمیه ها در انتخاب رشته

اعمال سهمیه در کنکور سراسری سابقه ای در حدود ۵۰ سال دارد . هدف از تقسیم بندی داوطبان با سهمیه های مختلف ، در یک نگاه ایجاد فرصت برابر برای داوطبانی که دسترسی مناسب به امکانات آموزشی ندارند و در نگاه دیگر بهره مندی جانبازان ، ایثارگران و خانواده شهدا از فرصت بیشتر برای قبولی در دانشگاه است . سهمیه های کنکور سراسری در طول این ۵۰ سال با تغییرات زیادی روبه رو شده که آخرین تغییر آن به کنکور ۹۶ وتاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران است که در کنکور ۹۷ نیز اعمال خواهد شد . سهمیه هر داوطلب در کارنامه کنکور سراسری درج می شود . از آنجایی که بیشتر داوطلبان کنکور سراسری با سهمیه های مختلف و تاثیر آن در انتخاب رشته کنکور سراسریآشنایی ندارند ، در این مقاله می خواهیم تمامی سهمیه های موثر در کنکور سراسری از جمله سهمیه مناطق ، سهمیه ایثارگران و جانبازان ، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه بهیاران را توضیح داده و به تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری اشاره کنیم . منبع این مقاله توضیحات مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری است .

تاثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور سراسری

 

سهمیه مناطق که خود به سه سهمیه منطقه ۱ ، منطقه ۲ و منطقه ۳ تقسیم می شود به کلیه داوطلبانی تعلق می گیرد که مشمول سهمیه ایثارگران ،جانبازان و خانواده شهدانمی شوند و بر اساس محل تحصیل سه سال پایانی دبیرستان ، مشمول یکی از مناطق ۱ ، ۲ یا ۳ می شوند . سهمیه مناطقپرجمعیت ترین سهمیه کنکور سراسری است که بیش از ۹۵ درصد شرکت کنندگان کلیه گروه های آزمایشی کنکور تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر وزبان های خارجه را در خود جای می دهد . اساس دسته بندی سهمیه مناطق عدالت آموزشی است و سعی شده داوطلبان سهمیه هر منطقه از لحاظ دسترسی به امکانات آموزشی در یک سطح قرار گیرند . به ترتیب هرچقدر از شهر ها و مناطق تحت پوشش سهمیه منطقه ۱ به شهر ها و مناطق تحت پوشش سهمیه منطقه ۳ حرکت می کنیم دسترسی به امکانات آموزشی کمتر می شود . از آنجایی که همانطور که در بالا اشاره کردیم اکثریت شرکت کنندگان کنکور سراسری در سهمیه مناطق جای می گیرند بنابراین آمار قبولی داوطلبان این سهمیه به راحتی در دسترس است .

اما چگونه بین داوطلبان این سه منطقه که از امکانات برابری برخوردار نیستند می توان عدالت را برقرار کرد ؟
پاسخ در نحوه تقسیم بندی ظرفیت دانشگاه هاست . ظرفیت دانشگاه ها به نسبت تعداد شرکت کنندگان سهمیه مناطق بین داوطلبان هر سه منطقه تقسیم می شود . به این معنی که مثلا اگر قرار باشد برای داوطلبان سهمیه مناطق در کنکور ۹۶ در یک رشته محل ۱۰۰ نفر ظرفیت اختصاص پیدا کند ، ابتدا بررسی می کنند نسبت داوطلبان هر منطقه به کل سهمیه مناطق چقدر است . مثلا اگر تعداد داوطلبان منطقه ۱ : ۲۵ درصد ، منطقه ۲ : ۳۵ درصد و منطقه ۳ : ۴۰ درصد از کل شرکت کنندگان باشد بنابراین انتظار داریم از این ۱۰۰ نفر ظرفیت ، ۲۵ ظرفیت به داوطلبان منطقه ۱ ، ۳۵ ظرفیت به داوطلبان منطقه ۲ و ۴۰ ظرفیت به داوطلبان منطقه ۳ اختصاص پیدا کند . به این شکل که سهمیه داوطلبان هر منطقه از هر دانشگاه از همان ابتدای کار جدا می شود و داوطلبان هر منطقه صرفا با یکدیگر رقابت خواهند کرد  نه با داوطبان مناطق دیگر مگر اینکه رقابت در استان غیربومی باشد (برای مثال فرض کنید داروسازی دانشگاه شهید بهشتی کلا ۱۴۰ داوطلب می پذیرد که ۴۰ نفر از منطقه ۱ و ۴۵ نفر منطقه ۲ و ۴۵ نفر نیز از منطقه۳، خب شاید رتبه کشور (رتبه خام داوطلبین بدون اعمال سهمیه) آخرین نفر قبولی از منطقه۱ برابر ۸۴۰ و آخرین نفر از منطقه ۲ ، ۸۱۰ و آخرین نفر منطقه سه برابر ۱۲۰۰ باشد، این یعنی اینکه داوطلب های منطقه سه با رتبه کمتری توانستند در این رشته و دانشگاه قبول شوند کما اینکه داوطلبین منطقه دو سخت ترین کار را برای قبولی در این رشته و دانشگاه داشته اند.) . در بررسی آمار قبولی ، غیر از اینکه سهمیه منطقه ۱ ، منطقه ۲ یا منطقه ۳ هستید ، سهمیه بومی گزینی نیز در انتخاب رشته تاثیر بسیاری دارد . اگر داوطلب سهمیه مناطق هستید حتما توصیه می کنیم برای یک انتخاب رشته بهتر ، مقاله تاثیر سهمیه بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری را مطالعه کنید.

تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری

آنچه که سابقا و از سال ۶۳ درباره سهمیه ایثارگران می دانیم این است که سهمیه ایثارگران شامل جانبازان ( با هر درصد جانبازی ) ، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ % و بالاتر ، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنين فرزندان و همسران شهدا می شود . اما از کنکور ۹۶ و با اجرای قانون برنامه پنج ساله ششم اقتصادی ، جانبازان زیر ۲۵ درصد ، همسر و فرزندان آن ها ؛ همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه نیز مشمول سهمیه ایثارگران می شوند . اما بهره مندی از سهمیه ایثارگران برای این دو گروه متفاوت است . به این شکل که ۲۵ درصد از ظرفیت هر رشته محل به جانبازان ( با هر درصد جانبازی ) ، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ % و بالاتر ، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنين فرزندان و همسران شهدا اختصاص پیدا می کند ( سهیمه ۲۵ درصدی ) و مشمولان جدید سهمیه ایثارگران که همان جانبازان زیر ۲۵ درصد ، همسر و فرزندان آن ها ؛ همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه می باشند ۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند . ( سهمیه ۵ درصدی )
اما تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری چقدر است ؟
برای هر دو گروهی که از سهمیه ایثارگران استفاده می کنند برای قبولی در هر رشته محل ، کسب ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی الزامی می باشد . این حد نصاب برای کنکور سراسری ۹۷ از ۷۰ به ۸۰ درصد و برای رشته های پر متقاضی کسب ۸۵ درصد نمره آخرین فرد قبول شده الزامی است . پس با وجود اینکه ظرفیت جداگانه به داوطلبان سهمیه ایثارگران اختصاص پیدا می کند ، ولی کسب این حدنصاب حتی با وجود خالی بودن ظرفیت الزامی است . نکته مهم درمورد داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران این است که اگر ظرفیت سهمیه ۲۵ درصد تکمیل نشود ، طبق قانون ، اولویت اول تکمیل این ظرفیت با داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران و در مرحله بعدی با داوطلبان مشمول سهمیه مناطق می باشند .
رتبه قبولی سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری چند است ؟
از آنجایی که داوطلبان مشمول سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در سال های گذشته حداکثر بین ۲ تا ۴ درصد داوطلبان را تشکیل می دادند آمار گسترده ای از رتبه قبولی این داوطلبان در دسترس نیست.

اما در مورد داوطبانی که می خواهند در کنکور ۹۶ برای اولین بار از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده کنند نمی توان آمار قبولی ای ارائه داد . تنها می توان به این نکته اشاره کرد که داوطبان مشمول سهمیه ۵ درصدی ایثارگران قطعا از داوطلبان سهمیه مناطق با رتبه یکسان شانس بیشتری برای قبولی دارند ولی از آنجایی که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه ۵ درصدی درنظر گرفته شده یک پنجم داوطلبانی است که از سهمیه ۲۵ درصدیاستفاده می کنند پس احتمالا در مقایسه با داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ، باید رتبه بهتری کسب کنند تا در یک رشته محل مشابه پذیرفته شوند .

 

تاثیر سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری

 

رزمندگانی که در جنگ تحمیلی ایران و عراق ، حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه داشته اند مشمول سهمیه رزمندگان هستند . حدنصاب قبولی برای مشمولان سهمیه رزمندگان ۷۵ درصد نمره آخرین نفر قبولی است . در دفترچه اشاره ای به ظرفیت درنظر گرفته شده برای سهمیه رزمندگان نشده است . نکته مهم درباره سهمیه رزمندگان این است که طبق مصوبه های مرتبط ،  کارکنان پایور ارتش درصورت داشتن حداقل ۸ ماه و سربازان وظیفه درصورت داشتن ۱۲ ماه سابقه حضور در مناطق عملیاتی می توانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند . به این معنی که اگر فردی در دوران دفاع مقدس از پرسنل كادر ثابت، پيماني و وظيفه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي (ستاد كل نيروهاي مسلح، ستاد كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران ( آجا ) ، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح (  ودجا ) ، نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران ( ناجا ) ) و حداقل ۱۲ ماه خدمت کرده باشد می تواند از مزایای سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری استفاده کند .

 

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته کنکور سراسری

 

پدر، مادر، خواهر و برادر شهيد جزو سهميه خانواده شهدا محسوب و تابع ضوابط مربوط به سهميه خانواده شهدا مي باشند . در دفترچه کنکور سراسری توضیحی درباره ظرفیت اختصاص یافته به داوطلبان سهمیه خانواده شهدا و حدنصاب قبولی این داوطلبان داده نشده است . لازم به ذکر است که سهمیه خانواده شهدا مانند سهمیه مناطق فقط در کد رشته محل هایی که داوطلب بومی آن هاست اعمال می شود .

 

تاثیر سهمیه بهیاران در انتخاب رشته کنکور سراسری

 

بهیار به کسی گفته می شود که مشغول به خدمت در یک مرکز دولتی یا غیردولتی بوده ، دارای حداقل ۳ سال سابقه کار به عنوان بهیار در استان محل خدمت بوده و دیپلم بهیاری داشته باشد . یک بهیار با این شرایط می تواند از سهمیه بهیاران که ۵ درصد از ظرفیت رشته پرستاری در هر دانشگاه به آن ها اختصاص دارد در انتخاب رشته ۹۷ استفاده کند .

بازدیدها: 23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *