شرایط تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان در پایه دهم

 

شرایـط تغییر رشته تحصیـلی دانش‌آموزان در پایه دهـم

یکی از مشکلاتی که دانش آموزان بعد از انتخاب رشته پیدا می­کنند، این است که در سال دهم حس می­کنند، رشته ای که از طریق هدایت تحصیلی انتخاب کردند،  مطابق میل آنها نیست؛ یعنی فکر می­کنند که انتخابشان، خیلی با علاقه آن­ها همخوانی ندارد. به قول معروف جلوی ضرر را هروقت بگیرید منفعت است؛ از این رو باید در سال دهم، اقدامات لازم را برای تغییر رشته انجام داده شود. در این مقاله تلاش کرده­ایم مراحل انجام این امر را توضیح دهیم تا بدون نگرانی بتوانید رشته جدید خود را انتخاب نمایید.

پیش از این دانش آموزان در پایان سال اول دبیرستان رشته تحصیلی خود را انتخاب می­کردند ولی با استقرار ساختار ۶٫۳٫۳ در نظام آموزشی کشور، در پایان پایه نهم فرایند هدایت تحصیلی دانش آموزان صورت می­پذیرد؛ بر این اساس دانش آموزی که در پایه دهم به تحصیل مشغول است با توجه به ماده ۷ آیین نامه هدایت تحصیلی، چنانچه متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشد با نظر کتبی مشاور و تأیید کمیته هدایت تحصیلی ناحیه، منطقه یا شهرستان و رعایت شرایط ذیل می‌تواند در پایه یازدهم به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شود.

برای اطلاع از شرایط و ضوابط دقیق و کامل تغییر رشته پایه دهم بر روی مشاهده کلیک کنید.

شرایط تغییر رشته از فنی حرفه‌­ای به شاخه نظری

در صورت تمایل برای تغییر رشته از رشته‌های دیگر به به رشته‌های شاخه نظری دانش آموزی که با تغییر رشته­اش موافقت شده، باید در در امتحان تغییر رشته درس‌های تخصصی پایه دهم رشته جدید (صرفاً درس‌هایی که پیش‌نیاز درس‌های پایه یازدهم رشته جدید هستند) در خرداد یا شهریور ماه پایه دهم شرکت نماید و در صورت دستیابی به نمرات قبولی در کلیه دروس مذکور با تغییر رشته وی موافقت می‌شود.

مراحل انجام تغییر شاخه/ رشته :

– درخواست اولیای دانش آموز (دریافت نمون برگ از مشاور مدرسه)

– نظر کتبی مشاور مدرسه و تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه

– شرکت در آزمون دروس اختصاصی رشته جدید در نوبت امتحانی خرداد یا شهریور پایه دهم و کسب نمره قبولی در همه دروس اختصاصی مذکور

– نمرات دروس گذرانده از رشته قبلی با کد و عنوان یکسان در رشته جدید پذیرفته می­شود.

برای مشاهده نمون برگ الف بر روی اینجا را کلیک کنید.

توجه

۱ – باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریورماه– نمون برگ تقاضای تغییر شاخه / رشته راتکمیل کرده و به تأیید ( امضاء و اثر انگشت) والدین خود رسانده و سپس به مدیر واحد آموزشی(مدرسه) تحویل بدهید.

۲-  با مشاور مدرسه در طول سال تحصیلی پایه دهم، به منظور آمادگی شما برای شرکت در امتحان تغییر شاخه / رشته لازمه  مشورت کنید  و راهنمایی لازم را از او بگیرید.

نکات

بعد از تأیید اداره آموزش پرورش منطقه به منظور شرکت شما در امتحان تغییر شاخه/ رشته، باید محل برگزاری امتحان متناسب با رشته ای که تقاضا کردید، مشخص شود؛ اگر رشته مورد تقاضا در واحد آموزشی محل تحصیلتان وجود داشته باشد، در همان واحد آموزشی در امتحان تغییر شاخه / رشته شرکت خواهید کرد.

در صورتی­که رشته مورد تقاضای شما در واحد آموزشی کنونی موجود نباشد با هماهنگی اداره آموزش و پرورش، دبیرستان یا هنرستان مورد نظر تعیین شده و شما را جهت امتحان به آن واحد آموزشی تا یک هفته قبل از شروع امتحانات براساس نمون برگ ب معرفی می نمایند.

برای انجام تغییر شاخه / رشته در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ، نظری و کاردانش ، شما باید در امتحان یک سری از درس های مربوط به آن رشته (در پایه دهم آن رشته) شرکت کنید و نمره قبولی درس­های مذکور را بگیرید.

برای مشاهده جدول دروس تغییر شاخه /رشته اینجا را کلیک کنید.

زمان تغییر شاخه یا رشته

زمان تغییر شاخه یا رشته در دوره روزانه حداکثر تا پایان امتحانات شهریور ماه پایه دهم می­باشد.

حداکثر تا دو هفته قبل از آغاز امتحانات خرداد یا شهریور، باید تقاضای کتبی توسط دانش آموز به مدیر مدرسه تحویل داده شود.

دانش آموزان متقاضی تغییر رشته می­توانند حداکثر در دو مرحله خرداد و شهریور در امتحان دروس تغییر رشته پایه دهم شرکت کنند.

  توجه: دانش آموزان می­توانند به طور هم­زمان در آزمون دروس تغییر رشته قبلی خود شرکت نمایند.

تطبیق درس های رشته قبلی با رشته جدید

نمره قبولی همه درس­ها در رشته قبلی که با درس­های رشته جدید دارای کد درسی یکسانی هستند به عنوان دروس گذرانده شده در رشته جدید از شما پذیرفته می­شوند.

براساس جدول دروس قابل تطبیق با رشته جدید، بعضی از دروسی که شما گذرانده و کد یا عنوان آن مشابه با درس­های رشته­ی جدید نیست ولی از نظر محتوا شباهت دارند، قابل تطبیق بوده و نمره درس گذرانده شده از شما پذیرفته شده و جایگزین نمره آن درس، در رشته جدید می­شود.

چنانچه تعداد واحدهای گذرانده شده با تعداد واحدهای دروس تطبیقی موضوع جدول تطبیق یکسان نباشد، تعداد واحدهای درسی رشته جدید ملاک محاسبه خواهد بود.

برای مشاهده جدول تطبیق درس های رشته قبلی با رشته جدید اینجا را کلیک کنید.

پس از ثبت نام دانش آموز در رشته جدید، تطبیق دروس از طریق سیستم رایانه ای انجام می­شود و دروسی که شما برای فارغ التحصیلی ملزم به گذراندن آن­ها هستید، با درج کلمه کمبود در کارنامه مشخص خواهد شد.

پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه / رشته دروس (مربوط) از شما مورد قبول قرار گرفته و بقیه درس­های پایه دهم رشته جدید را باید در دوره تابستانی پایه یازدهم یا دوره تابستانی پایه دوازدهم یا به صورت غیر حضوری در دی ماه پایه دوازدهم را انتخاب کرده و بگذرانید.

 نحوه­‌ی چگونگی ثبت نمرات امتحان تغییر رشته

با توجه به اینکه امتحان تغییر رشته/ شاخه همزمان با امتحانات خرداد یا شهریور ماه پایه دهم انجام می­شود، بعد از اتمام امتحانات، نمره های مربوط به درس­های تغییر رشته / شاخه در کارنامه شما ثبت شده و در صورتی­که بتوانید در همه درسهای مربوط به تغییر رشته جدید موفق شوید، مرکز آموزشی که در آن امتحانات تغییر رشته را داده اید، یک نمون برگ تهیه  با این مضمون که شما با موفقیت درس­های تغییر رشته را گذرانده­اید را تهیه می­کند؛ این نمون برگ به پرونده هدایت تحصیلی شما اضافه و در پرونده تحصیلی شما نگهداری می­شود و با توجه به این نمون برگ و نمره­هایی که در کارنامه تحصیلی درج شده­اند، می­توانید در پایه­ی یازدهم رشته جدید ثبت نام نمایید.

نکته مهم:  در صورتی که موفق به گذراندن بعضی از دروس در خرداد ماه نشده­اید، می­توانید دوباره در امتحان شهریور ماه آن دروس شرکت نمایید.

بازدیدها: 2773