بعد از اتمام انتخاب رشته کنکور سراسری برخی از رشته محل ها همچنان دارای ظرفیت خالی هستند به این منظورسازمان سنجش اقدام  به برگزاری مرحله انتخاب رشته  تکمیل ظرفیت می نماید . از جمله دوره هایی که در مرحله  تکمیل ظرفیت ارائه می شوند می توان به  دولتی روزانه ، شبانه ( نوبت دوم ) ، پردیس خودگردان ( بین الملل ) ، مجازی ، پیام نور ، غیر انتفاعی اشاره کرد . این موضوع فرصت مناسبی است برای داوطلبانی که از محل قبولی خود راضی نیستند یا در هیچ رشته محلی پذیرفته نشدند . نکته ای که حائز اهمیت این است که آن دسته از داوطلبانی که در رشته محل مناسبی هم پذیرفته شده اند می توانند در تکمیل ظرفیت کنکور ۹۷ شرکت کنند . نکته قابل توجه این است که اگر داوطلبی در هیچ یک از انتخاب هایش در مرحله تکمیل ظرفیت پذیرفته نشد می تواند در رشته محل پذیرفته شده در اعلام نتایج شهریور به تحصیل خود ادامه دهد . سال گذشته مرحله تکمیل ظرفیت فقط یک بار برای ورودی بهمن برگزار شد . لیست رشته محل های ارائه شده در تکمیل ظرفیت کنکور ۹۶  برای داوطلبان رشته های انسانی ، هنر ، زبان و ریاضی از تنوع خوبی برخوردار بود که این موضوع برای رشته تجربی صدق نمی کرد . در این مقاله می خواهیم زمان و نحوه و شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷ را بررسی کنیم .

 

زمان تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷

طبق خبر واصله از وزارت علوم احتمال دارد که امسال تکمیل ظرفیت برگزار نشود اما اگر تکمیل ظرفیت برگزار شود زمان احتمالی آن امسال حدودا دو ماه بعد از نتایج نهایی کنکور۹۷ خواهد بود که احتمال میدهیم طبق روال سال گذشته از نیمه دوم آبان ماه باید منتظراطلاعیه سازمان سنجش مبنی بر برگزاری زمان دقیق برگزاری مرحله تکمیل ظرفیت باشیم . طی اطلاعیه ای در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد .

 

نحوه شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷

برای شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷ کافی است با داشتن مشخصات ثبت نامی خود که شامل شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام می باشد  وارد سایت سازمان سنجش آموزش کشور شده و نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته  اقدام نمایید . لازم به ذکر است شرکت در مرحله تکمیل ظرفیت برای داوطلبان کنکور ۹۷ رایگان است . همچنبن کسانی که در کنکور سراسری ۹۷ شرکت نکرده اند صرفا می توانند در تکمیل ظرفیت رشته های بدون آزمون ( بر اساس سوابق تحصیلی ) شرکت کنند  . در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷ هر فرد مجاز به انتخاب حداکثر ۵۰ کد رشته محل می باشد  . لازم به ذکر است که ترتیب انتخاب رشته باید بر اساس علاقه فردی هر داوطلب باشد .  در نظر داشته باشید که تنها امکان انتخاب رشته محل هایی وجود دارد که در دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور ۹۷ ارائه شده است .

شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷

تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷ شامل رشته محل های بدون آزمون ( براساس سوابق تحصیلی ) و با آزمون می شود. رشته هایی که در تکمیل ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی ارائه می شوند عمدتا مربوط به دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی هستند البته در برخی از رشته های دوره های روزانه ، شبانه ، مجازی و پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، پردیس دانشگاه فرهنگیان ( ویژه شاغلین وزارت آمـوزش و پـرورش ) پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی (معـدل كتبـی دیپلم ) صورت می پذیرد . در هر صورت برای ثبت نام تکمیل ظرفیت در رشته های بر اساس سوابق تحصیلی نیازی به شرکت شما در کنکور نیست و همین که دارای یک دیپلم و پیش دانشگاهی یا دیپلم ۴ ساله نظام قدیم و یا دیپلم و فوق دیپلم باشید کافیست . قبولی بر اساس معدل کتبی دیپلم متقاضیان است و کسانی که در رقابت بر سر هر رشته محل معدل بالاتری داشته باشند به عنوان قبول شدگان نهایی معرفی می شوند . تکمیل ظرفیت با آزمون شامل کسانی می شود  که در کنکور سراسری ثبت نام کرده اند و در جلسه آزمون حضور داشته و کارنامه اولیه برای آن ها صادر شده است و حتی کسانی که در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ شرکت نکرده اند یا از زمان انتخاب رشته ۹۷ جا مانده اند نیز می توانند در تکمیل ظرفیت کنکور ۹۷ شرکت کنند . نکته قابل توجه این است که کلیه افرادی که در انتخاب رشته کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته محل های روزانه نبودند در این مرحله می توانند رشته محل های روزانه اعلام شده در دفترچه تکمیل ظرفیت انتخاب رشته داشته باشند . نکته قابل توجه دیگر این است که با توجه به ادغام کنکور سراسری و آزاد ،  کلیه داوطلبانی که در ثبت نام کنکور سراسری ۹۷ شرکت کرده اند می توانند در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۷ نیز شرکت کنند .

ر نظر داشته باشید کسانی که در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷ شرکت می کنند درصورتی که در ردیف پذیرفته شدگان نهایی قرار گرفته باشند قبولی اولیه آن ها باطل می شود . اما کسانی که در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ در رشته محلی پذیرفته شوند و در تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۷ هم انتخاب رشته داشته باشند و در هیچ رشته محلی پذیرفته نشوند می توانند در همان رشته پذیزفته شده اولیه ادامه تحصیل بدهند . در نظر داشته باشید در صورتی که در تکمیل ظرفیت ۹۷ در رشته محل روزانه پذیرفته بشوید و ثبت نام نکنید از شرکت در ثبت نام کنکور ۹۸محروم هستید .

 

بازدیدها: 315